Fen-Edebiyat Fakültesi

Bölüm Başkanının Mesajı

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölüm öğrenci almaya başlayan Bölümümüz, 1997 yılından itibaren Fakülte ve Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde etkinlik göstermektedir. Bölümümüz İngiliz dili, edebiyatı ve kültürünü incelemeyi; öğrencilerinin analitik düşünce yetilerini geliştiren, yazılı ve sözlü İngilizcelerini güçlendiren, okuduklarını anlayan, yorumlayan ve sorgulayan bireyler olarak yetişmelerini amaçlamaktadır. Bölümümüzde İngiliz Dili ve Edebiyatı’nın yanı sıra, Amerikan Edebiyatı’na ilişkin dersler de bulunmaktadır. Bölümde aynı zamanda İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında yüksek lisans programı yürütülmektedir.

Bölümde İngiliz romanı, Shakespeare, tiyatro ve şiir üzerine verilen derslerin yanı sıra. Bölüm öğretim üyelerinin ilgi alanları arasında popüler kültür, kadın edebiyatı, medya, etnik azınlık çalışmaları, sömürge ve sömürgecilik sonrası İngiliz edebiyatı, sinema bulunmaktadır. Bölümde tüm derslerin eğitim dili İngilizcedir.

Küreselleşme olgusu, günümüzde İngilizceyi ortak bir iletişim dili durumuna getirmiştir. Bu sebeple öğrencilerimiz eğitimleri süresince iletişim becerilerini geliştirici, entellektüel gelişimlerini hızlandırıcı ve eleştirel düşünmeyi sağlayıcı çeşitli genel kültür dersleri de almaktadır. İlaveten, bölümdeki öğrenciler İtalyanca öğreniyorlar. Bölüm, öğrencilere temelden ileri seviyeye kadar İtalyanca'da 4 kurs sunmaktadır.

Eğitim sertifikası alan mezunlarımız eğitim kurumlarında İngilizce öğretmenliği ve okutmanlık yapmaktadırlar. Pek çok mezunumuz Milli Eğitim Bakanlığı okullarında öğretmen ve çeşitli üniversitelerde okutman olarak çalışmaktadırlar. Aynı zamanda turizm ve havacılık sektörü, bankalar, özel kuruluşları, çevirmenlik, reklam sektöründe metin yazarlığı ve yayınevlerinde editörlük gibi alanlarda mezunlarımız geniş iş imkânlarına sahiptirler.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünün eğitim dili İngilizcedir. İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü kazanan öğrenciler, Yabancı Diller Yüksek Okulu tarafından düzenlenen muafiyet sınavını geçtikleri takdirde birinci sınıf derslerini almaya hak kazanırlar. Söz konusu sınavda başarılı olamayan öğrenciler, bir yıl süresince Hazırlık sınıfında eğitim alırlar. İngilizce Hazırlık eğitimi zorunludur.

Prof. Dr. Visam MANSUR
İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı