Kariyer Olanakları | Tarih
Fen-Edebiyat Fakültesi

Kariyer Olanakları

Tarih bölümü lisans programını başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz, YÖK’ün belirlediği kriterler çerçevesinde aynı bölümde veya farklı bölümlerde yüksek lisans yaparak eğitimlerini ve akademik kariyerlerini sürdürebilirler. Akademik kariyerlerini sürdürmek isteyen öğrenciler üniversitelerde öğretim görevlisi veya araştırma görevlisi olarak çalışabilmektedirler.

Tarih bölümü mezunları arşivlerde veya eski belgelerin muhâfaza edildiği özel ve kamu kurumlarında (Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri, TBMM, ulusal arşivler, kütüphaneler, tapu daireleri, adliyeler vb…) uzman; pedagojik formasyon sertifikası aldıklarında KPSS ile atanarak devlet okullarında Tarih Öğretmeni; özel okullarda / kolejlerde, kurslarda ve eğitim merkezlerinde yine öğretmen ve idareci olarak iş bulabilmektedirler.

Ayrıca, Tarih mezunları KPSS ile gerekli şartları sağlayarak kamu kurumlarında çeşitli memurluklara atanabilmekte ve ilgili sertifika programını başarıyla tamamlayarak turist rehberi olarak da çalışma imkânı bulabilmektedirler.